Blog 22 augustus 2025
Vervolg Jonge duiven
Vorige week was er in aanloop van het weekend de nodige aandacht voor de vlucht met de jonge duiven. Het ging met name over het moment van inkorven van de duiven. Moest dat doorgaan op de geplande donderdagavond of zou het beter zijn om uit te wijken naar de vrijdag en dan hopen op één nacht mand. Ik zeg hopen op één nacht mand, omdat de weersverwachting voor het lossen van de duiven er voor de zaterdag niet zo goed uitzag. Natuurlijk heeft iedereen zo een eigen mening en idee over wat het beste is voor de duiven. Dan doel ik op één of twee nachten in de mand. Dat is ook prima, je kunt er op verschillende manieren naar kijken. Dit wetenschappelijk onderzoeken, zou het onderbuikgevoel kunnen wegnemen. Ik heb, op wat ik geschreven heb, zowel positieve als negatieve reacties gehad. Het glas is bij mij altijd halfvol dus maar beginnen met de positieve reacties. Dank daarvoor, immers in verre weg de meeste gevallen krijg ik weinig reacties. Dan de negatieve reacties, die gaan over het feit dat de voorzitter in zijn eentje denkt het hitteprotocol te wijzigen. Een protocol waar door de WOWD goed over is nagedacht. Dat misverstand wil ik graag uit de wereld helpen.
Het bestuur, laat staan de voorzitter, wijzigt geen letter aan het hitteprotocol. Daarvoor hebben wij onze WOWD. Het NPO Bestuur gaat daar niet over, dat wil ik graag nog een keer nadrukkelijk bevestigen! Wat ik heb aangegeven is, dat er nog ruimte is voor verbetering, omdat er niets in het protocol staat over de temperatuur bij het inkorven. En dan doel ik met name op de jonge duiven. Oude duiven kennen het drinken tijdens vervoer en daar is dat dus geen probleem. Maar stel je voor dat er bij de eerste vluchten met de jongen duiven ’s avonds een temperatuur is boven de 30 graden en de jonge duiven hebben het drinken in de container nog niet geleerd, dan moet er een grens worden aangegeven waarbinnen er nog wel mag worden ingekorfd. Dat is in de allereerste plaats voor de duiven, dat is duidelijk. Maar wat te denken van de reactie vanuit onze samenleving, dierenbescherming, vogelopvang en de politiek. Wij kunnen dan niet aankomen met een reactie dat wij er niets van in ons hitteprotocol hebben staan. Dan is het snel gedaan met de zelfregulering.
Slecht verloop
Helaas waren er vluchten die niet goed verlopen zijn het afgelopen weekend. Dat geeft dan over en weer de nodige vragen en opmerkingen. Hoe werkt het bij het lossen en wie is daar verantwoordelijk voor? Het landelijke IWB (Instituut Wedvlucht Begeleiding) geeft na overleg met de meteoroloog advies aan de Lossingscommissie van de Afdelingen. Dat advies is sinds de laatste Ledenraad enkel een positief of negatief advies, de Lossingscommissies van de Afdelingen gaan uiteindelijk over de eindbeslissing van de lossing. Dit is hoe het werkt.
Evalueren (dit voorstel van de afd. 10 en 11 is door de ledenraad aangenomen)
“Het seizoen 2025 gebruiken om het Protocol Lossingen, het Hitteprotocol en het functioneren van de lossingscoördinatoren en het IWB te evalueren. Met de bevindingen de procedures rondom lossingen zo nodig te herzien en actualiseren. Voor deze evaluatie een commissie te benoemen bestaande uit een afvaardiging van het NPO-bestuur, de afdelingen, een afvaardiging van het IWB en een afvaardiging van de WOWD.”
Het bestuur zal zeer binnenkort in overleg deze commissie benoemen. Tevens staat in Op (de) Hoogte en op de website een mijmering die geheel in het teken staat van het jonge duivenspel. De mijmering en bijbehorende tijdlijn kunt u ook via onderstaande linkjes raadplegen:
Kortom van alle kanten wordt er gewerkt aan optimalisering!
Nationale Kampioenen Marathon 2025
De reclameperiode op de Marathon-standen is verstreken, dat wil zeggen dat de standen nu definitief zijn. Allereerst mijn welgemeende felicitaties voor iedereen die bij de kampioenen van Marathon staat dit jaar. Voor het eerst voor zowel de Middag- als de Ochtendlossingen. Voor één van die kampioenen wil ik graag een uitzondering maken en deze bijzondere kampioen met naam noemen. Het is Pierre Wittenberg uit Herpen. Zonder naar de eindstand te kijken, zullen velen nu al zeggen, hé is dat waar? Ja Pierre Wittenberg heeft het gepresteerd, hij heeft zijn trilogie te pakken. Voor de derde achtereenvolgende keer Nationaal Hokkampioen van Nederland. Geweldig, wat een uitzonderlijke prestatie! Van harte gefeliciteerd! Alle standen zijn via deze link te zien.
NPO Uitslagen Dashboard
Als alle uitslagen bekend zijn, kan de balans per vlieggebied telkens worden opgemaakt. Zoals bekend worden de vlieggebieden door de Afdelingen vastgesteld. Over het aantal leden per vlieggebied is door de Ledenraad vastgesteld dat dit er minimaal 150 moeten zijn. In de praktijk komt dat er vaak op neer dat er ca. 100 deelnemers zijn per vlieggebied. Helaas lukt dat met jonge duiven niet overal. Daar moeten wij de komende tijd nog eens goed naar kijken met de Afdelingen.
De reden dat ik het hier aandacht aan schenk is dat wij op het NPO Uitslagen Dashboard zowel aandacht schenken aan de winnaars van de wedvluchten maar ook de Grootmeesters per vlieggebied onder de aandacht brengen. Als je dan kijkt naar het NPO Dashboard van week 32 zie je dat er (in het geel aangegeven) maar liefst 14 liefhebbers zijn die de snelste duiven van het concours hebben maar ook de beste hokprestatie hebben geleverd met andere woorden de Grootmeester zijn geworden. Met andere woorden het is het podium voor onze liefhebbers die uitblinken. En dat zijn de grote maar ook de kleinere liefhebbers. Iedereen wordt op dezelfde manier gewogen, oftewel langs dezelfde meetlat gehaald.